fizyoterapi fizik tedavi gaziantep

GAZİANTEP EVDE FİZYOTERAPİ HİZMETLERİ

yaşam kaliteniz için fizik tedavi...

TIBBİ MASAJ

Masaj: Hasta veya yorgun bir organın rahabilitasyonu; yani yeniden eski duruma dönmesi için organizmanın sathı üzerinde tatbik edilen sistemli ve belirli mekanik enerji ile derinlerde anatomik, fizyolojik, fonksiyonel en yüksek tesir meydana getiren maniplasyon topluluğudur. 

Masajın Bölümleri:

1. Tıbbi Masaj: Tedavi amaçlı tatbik edilen masajlardır. Hasta olan organın yeniden eski durumuna dönebilmesi için yapılan masajdır. 

Tıbbi Rehabilitasyon: Bir hastalığın başlangıcından iyileşme süresinde de devam eden ve hastaya eski kabiliyetlerini kavuşturmaya veya kaybedilmiş olan kabiliyetlerin yerine başka kabiliyetlerden istifade suretiyle eksikliği tamamlamaya denir. Bu süreç şu sırayla yapılır. 

- Hastayı İyileştirme 
- Ruhi düzensizlikleri ordatan kaldırma 
- Kaybedilmiş eski kabiliyetlerini yeniden kazandırma 
- Varsa eski mesleğine yoksa yeni bir mesleğe adapte etme 

Readaptasyon: Hastalık veya maluliyet nedeniyle eskiden yaptığı mesleği yapamayacak olan bir kimsenin hastalık ve maluliyet sonrası kabiliyetlerine göre yeniden bir mesleğe alıştırılmasına denir. 

2. Spor Masajı: Sporcunun fizyolojik ve fiziki gelişmesine etken olan masaj türüdür. Üç ana grupta sınıflandırılır: 

- Antrenman Masajları: Sporcunun en yüksek seviyede kondüsyon kazanması ve o seviyenin korunmasına yardım amaçlı yapılır. 
- Müsabaka Öncesi Masajlar: Kasları müsabakadan önce yumuşatmak, elastikiyetlerini arttırmak, kan sirkülasyonunu sağlamak ve en yüksek formun gerektirdiği enerjiyi temine yardımcı olmaktır. 
- Dinlendirici Masajlar: Müsabaka nedeniyle vücutta yorgunluğa sebep olan maddelerin itharını sağlamak ve sertleşen kasların gerginliğini azaltmak için yapılır. 

3. Dinlendirici Masajlar: Günlük yorgunlukların ve vücuttaki toksinlerin atılması için dinlenme ihtiyacı üzerine tatbik edilir.

Anasayfa | Makaleler | Yazılar | İletişim

Uyarı: Web sitemizde yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan ve fizyoterapistinden bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Sitemizde yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan web sitemiz sorumlu olmayacaktır.

©2013-2019 www.ibrahimkurmaz.com
Designed by SykoTek