Bel Sağlığını Koruyucu Egzersizler (Bu Egzersizler Bel Fıtığı Olmanızı Engeller)

Bel Fıtığı Olmak İstemiyorsanız Bu Yazıyı Dikkatlice Okuyup Uygulamaya Çalışınız!!


Burada anlatacağım egzersizler bel fıtığı olmadan önce belinizi korumaya yöneliktir (koruyucu fizyoterapi) ve bazı egzersizler bel fıtığı olduktan sonrada kullanılabilir ama fıtık hastalarının bu hareketleri rastgele yapmaması tavsiye edilir. Çünkü; her fıtığa aynı egzersiz verilmesi doğru değildir, ayrıntılı değerlendirilip hasta durumuna göre egzersiz programı yapmak gereklidir. Neden aynı egzersizler verilmez derseniz tek bir fıtık türü yoktur 4 tür fıtık vardır , diskin bombe yapıp sadece sinire bası yapmasında ayrı egzersiz verilir ve diskin dış katmanı yırtılıp jelimsi iç kısmı omurilik kanalına doğru hareket etmiş ve omuriliği daraltmışsa ayrı egzersiz verilir. Fıtıkların klinik durumları aynı değildir onun için mutlaka bir uzmana  sorun. Bana her zaman mail yolu ile ulaşabilirsiniz her türlü yardıma hazırım.. Burada göstereceğim egzersizler tüm bel egzersizlerini içermemektedir temel egzersizleri içermektedir. Sağlıklı insanın bunları yapması yeterlidir hasta insanın ise hastalığını değerlendirip ona göre egzersiz programı çizilmesi uygundur...

Burada anlatılan egzersizleri dikkatlice okuyunuz ve anlamaya çalışınız uygulamada yanlış yapmamanız için görsellerle desteklemeye çalışacağım . Yapacağınız bu basit hareketler sizin bel sağlığınızı koruyacaktır ama tek başına yeterli değildir bir önceki yazımızdaki önerilerle birlikte kullanır ve dikkat ederseniz kesinlikle fıtık olmazsınız . 

!!Uyarı : Egzersizler esnasında kendinizi kesinlikle zorlamayın ve ağrı yapan hareketlerden kaçının eğer gösterilen egzersiz sizde ağrı yaparsa size uygun değildir, hareketleri ağrı sınırında yapınız , egzersiz esnasında ağrı olursa egzersizi bırakınız!!!

!!Egzersizleri sert bir zeminde yapınız .Başlamadan önce tüm egzersizler görseldedir iyice inceleyiniz. Bu egzersizleri 20-30 tekrar günde 3-5 kere yapabilirsiniz. Burada belirleyici olan sizin dayanıklılığınızdır tolere edebildiğiniz kadar kendinizi aşırı yormadan yapabilirsiniz. Önerilen kendinizi zorlamadan yavaş yavaş egzersiz tekrarını ve sıklığını arttırmanızdır.

Sağlıklı Günler...

Uzm. Fzt. H. İbrahim KURMAZ

Yazarın Diğer Yazıları


Omuz Ağrısı ve Fizyoterapi Önerileri

Hamilelik Dönemi Egzersizleri

Engelliler ve fizyoterapi

Dirsek Ağrılarında Fizyoterapi

Felç (İnme - Hemipleji ), Sizi Hayata Küstürmesin

Masa Başında Doğru Oturma Ve Ergonomik Öneriler

Bu bant ağrılarınıza çok iyi geliyor

Üniversite Tercihinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünü Düşünenler

Manuel Terapi İle Bel Ağrılarınızdan Kurtulun

Bel Sağlığı İçin Öneriler


7 Ağustos 2016

Tüm Makaleler

GAZİANTEP EVDE FİZYOTERAPİ HİZMETLERİ

Ağrılarınız Kaderiniz Olmasın!